2009-04-29

Paradicsomos garnélás tészta

Villámgyors és szuperfinom. A hozzáadott alkoholtól és citromtól különleges íze van. Érdemes kipróbálni.




Hozzávalók:


8 (lehetőleg lucullus) paradicsom
300 gr megtisztított garnéla, vagy apró koktélrák
1 gr apróra vágott fokhagyma
1 citrom leve és reszelt héja
2 löttyintés konyak/brandy
150 ml főzőtejszín
400 gr tagliatelle tészta
1 nagy marék durvára vágott friss petrezselyem
2 diónyi vaj
olívaolaj
só, bors


Elkészítés:

1. A paradicsomot blansírozzuk, majd lehámozzuk a héját és apróra vágjuk.

2. A vajon és olívaolajon a garnélát megpirítjuk, majd hozzáadjuk a fokhagymát, citromhéjat és a paradicsomot és kevergetve tovább pirítjuk. Hozzáadjuk a tejszíntés pár percig hagyjuk forrni. Levesszük a tűzről és sóval, borssal, citromlével ízesítjük.

3. Közben a tésztát kifőzzük, ha kifőtt, lecsöpögtetjük. Visszaforgatjuk a főzőedénybe és hozzáforgatjuk a petrezselymet.

4. Közvetlen tálalás előtt adjuk a tésztához a szószt.
(Forrás: Jamie Oliver Jamie konyhája c. könyve, 108. oldal)

2009-04-17

Kókuszkrémes keksz

Az alábbi kókuszos finomság receptjét Cserke oldalán találtam és mivel igazán kóóóókuszos, ezért muszáj volt azonnal kipróbálnom. Nagyon finom ropogtatnivaló, kávé, tea mellé, vagy csak úgy magában. (A formázást még gyakorolnom kell, mert nem igazán korong alakúak. :) )








Hozzávalók a tésztához:


18 dkg liszt
8 dkg puha vaj
12 dkg porcukor
6 dkg olvasztott jó minőségű étcsoki
1 tojás
1 kk. vaníliakivonat
1 kk. sütőpor
csipet só

Hozzávalók a kókuszos masszához:

10 dkg mascarpone
8 dkg kókuszreszelék
6 dkg durvára vágott dió
4 ek. porcukor
1 kk. vaníliakivonat
Elkészítés:

1. A csokis tésztához a tojást a porcukorral, majd a vajjal habosra keverjük.

2. Az étcsokit gőz fölött megolvasztjuk, és a vaníliakivonattal együtt az előzőekhez adjuk.

3. Lisztben elkeverjük a sütőport, a sót és beledolgozzuk a csokis masszába.

4. A kókuszos töltelék hozzávalóit egy külön edényben alaposan összekeverjük.

5. Kb. fél-egy órára az edényeket (masszákkal együtt! :) ) a hűtőbe rakjuk (elhagyató).

6. Folpack-on kb. 30x15 cm-es téglalapot nyújtunk a csokis tésztából. Ennek a közepére kerül a rúddá formázott kókuszkrém, amire felhajtjuk a tészta széleit. (Na, itt kell erősen figyelni a korong alakúvá formálásra.) Folpack-ba csomagolva 3-4 órára a hútőbe tesszük (akár egy éjszakát is maradhat).

7. Ha eléggé megszilárdult, nagyon éles késsel kb. 4-5 mm-es korongokra vágjuk, majd sütőpapíros tepsin (egymástól kis távolságra ültetve) 180 fokon 10 percig sütjük. Ha kihűlt, pléhdobozban tároljuk.

2009-04-16

Töki pompos

Nagy kedvencem (gyakorlatilag a világ legjobb étele) a vásárokon kapható Töki pompos nevű csodálatos kis kenyérlángos, egyszerre többet is be tudok dörgölni, még tele hassal is. Nevezik langallónak, kurucpizzának, vakaréknak meg még ki tudja minek. Hogy valóban Tökről ered-e, rejtély, állítólag a pompos szó szlovák eredetű és "leszakadó tésztát" jelent. Régen kenyérsütéskor az asszonyok a tésztából leszakítottak egy darabot és az éhes, türelmetlen siserehad korgó gyomrát ezzel nyugtatták el, amíg kisült a kenyér. Feltétnek az került rá, ami éppen volt a kamrában: tejföl, hagyma, szalonna, esetleg kolbász stb.

Nekem jó kis fokhagymás tejföllel, sok-sok vörös és/vagy lilahagymával, húsos szalonnával és reszelt sajttal az igazi, no meg persze igazi kemencében sütve.

Igazi kemence körülményeket sajnos nem tudtam produkálni a kelt tésztának, de így is még azonmód este 10 óra tájt befaltuk jó részét. Mennyei és frissen a legfinomabb!



Hozzávalók:


50 dkg finomliszt
2 közepes burgonya
2 kiskanál só
1 friss élesztő fele
kb. 2-3 dl langyos víz


A tetejére:


kb. 30 dkg húsos szalonna
1 nagy doboz tejföl
2 nagy vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
kb. 17 dkg trappista sajt


Elkészítés:

1. A burgonyákat meghámozzuk, kockára vágjuk és sós vízben puhára főzzük, ha kész, leszűrjük.

2. A lisztet átszitáljuk, közepébe mélyedést nyomunk és ebbe a mélyedésbe nyomjuk bele burgonyanyomón a megfőtt krumplit. Itt hagyjuk kihűlni.

3. Az élesztőt belemorzsoljuk a 2 dl langyos vízbe (ez lehet a burgonya főzőleve is), elkeverjük jól és amikor feloldódott, hozzáadjuk a kihűlt burgonyás liszthez. Hozzáadjuk a sót is és kb. 5-10 perc alatt rugalmas tésztává dolgozzuk. Nem biztos, hogy minden esetben kell hozzá, de nekem még elbírt 1 dl vizet és egy marék lisztet, így tudtam ruganyos tésztát dagasztani belőle. Az a jó, ha az edény faláról szépen leválik, nem ragad, de nem is kemény.

4. Konyharuhával letakarjuk és langyos helyen kb. duplájára kelesztjük.

5. A kelesztés utolsó fél órájában beizzítjuk a sütőt 250-300°C-ra (nekem 250°C a véghőmérséklet). Fél óra elteltével, ha a tésztánk is már megkelt, lisztezett deszkára borítjuk, és kezünkkel óvatosan tepsi méretűre nyújtjuk/igazgatjuk/húzogatjuk. Én a tepsit nem liszteztem ki, de a recept szerint ki kellene. A tésztát óvatosan a tepsibe helyezzük. A forró sütőbe toljuk és 5-10 perc alatt elősütjük.

6. Kivesszük a sütőből, egyenletesen megszurkáljuk villával (hogy sütés közben ne púposodjon hepe-hupásra), bőségesen megkenjük az apróra vágott fokhagymával elkevert tejföllel. Rászórjuk a kockákra vágott szalonnát, a félfőre és kb. 0.5 mm csíkokra vágott hagymát, majd a legvégén a reszelt sajtot. (Aki "zsírosabban" szereti az kis olívaolajjal meglocsolhatja/zsírral megpettyezheti.)

7. Visszatoljuk a forró sütőbe és addig sütjük, míg a sajt szépen meg nem pirul a tetején.


/Forrás: Príma Konyha Magazin 2004. évi októberi szám, 6-7. oldal/

2009-04-15

Fehérboros-baconszalonnás csirkemell

Finom, gyors, egyszerű, valójában semmi extra. Mégis több, mint a sima natúr, sült csirkemell.
Az eredeti recept arányain kicsit változtattam, illetve sütés előtt besóztam a csirkehúst: furcsa volt, hogy ez az eredeti receptből (biztos tudatosan) kimaradt. Gondolom, a könyvben emlegetett eredeti hozzávalók megadták volna a savát-borsát. Só nélkül szerintem azonban - hazai viszonyokra adaptálva - íztelen lett volna.




Hozzávalók 2 személyre:

1 egész csirkemell (bőr nélkül, viszonylag vékony szeletekre vágva)
1 ek. fokhagymás olaj (ennek híján olívaolaj, melyben áttört fokhagymát pirítunk)
6 szelet húsos bacon szalonna
0.5 dl jó minőségű fehérbor


Elkészítés:

1. Csirkemelleket besózzuk.

2. Olívaolajon a fokhagymát pár perc alatt illatosra pároljuk, hozzádobjuk a csíkokra vágott szalonnát és ropogósra sütjük. Ha kész, alufóliára szedjük és becsomagoljuk.

3. Magas lángon a csirkemellek mindkét oldalát megpirítjuk, tányérra szedjük.

4. Visszaszórjuk a megsült szalonnát a serpenyőbe, felöntjük a borral, hagyjuk sercegni. Ezután eloltjuk a tüzet (itt ugyanis volt egy igazán forró, lángoló jelenet a konyhámban) :)) Ha kész, a szaftot a csirkére öntjük és kész is.


Vajon párolt zöld, ceruzababbal ettük. Nagyon finom.
/Forrás: Nigella Lawson Nigella Express c. könyve, 153. oldal/

2009-04-14

Hagyományos zserbó

Zserbót ugyebár inkább Karácsonykor sütünk. :) De vannak, akiknél Húsvétkor is asztalra kerül, vagy ünneptől függetlenül bármikor.
Eddig az alábbi zserbó recept vált be a legjobban.




Hozzávalók:


A tésztához:

1/2 dl langyos tej
1 kockacukor
25 gr friss élesztő
50 dkg finomliszt
25 dkg vaj
10 dkg porcukor
1 cs. vaníliás cukor
1 tojás
csipet só
1 dl tejföl


A töltelékhez:

30 dkg darált dió
20 dkg porcukor
1 citrom reszelt héja

300 gr házi baracklekvár


Tetejére:
2 csomag Dr. Oetker Ét Tortabevonó vagy a lenti mázvariációk egyike


Elkészítés:

1. Az élesztőt a langyos tejben (melyben a kockacukrot feloldottuk) elkeverjük és meleg helyen felfuttatjuk.
2. A lisztben a vajat elmorzsoljuk. Hozzáadjuk a kétféle cukrot, a tojást, a sót, és a tejfölt, jól összegyúrjuk. Egy éjszakára a hűtőbe tesszük pihenni.
3. A töltelék hozzávalóit elkeverjük.
4. Egy kb. 30x40 cm-es tepsit kivajazunk és kilisztezünk (vagy sütőpapírral beborítjuk).
5. A tésztát négy egyenlő cipóra osztjuk. Az 1. gombócot tepsi méretűre nyújtjuk, a tepsibe simítjuk, túllógó széleit könyörtelenül levágjuk (mindegyikkel így járunk majd el). 100 gr baracklekvárt elsimítunk rajta, diótöltelék harmadával megszórjuk. A 2. lappal és a 3. lappal hasonlóan járunk el és hasonlóan rétegezzük. A 4. lapot a sütemény tetejére nyújtjuk, villával pár helyen megszurkáljuk, széleit lenyomjuk. Tiszta konyharuhával letakarjuk és kb. 1 órán át pihentetjük.
6. Közben a sütőt 180°C-ra előmelegítjük. Az idő elteltével a süteményt betesszük és 35-40 percig sütjük. Tepsiben hagyjuk kihűlni. Amikor kihűlt csokoládémázzal bevonjuk.
Csokoládémáz:
A tökéletes csokoládémázat még nem sikerült megtalálni. Ami elég fényes, és megszilárdul. A képen látható süteményt készen vett öntettel vontuk be. Legközelebb házi mázat készítek hozzá.
Az eredeti recept a következőeket ajánlja:
Máz 1:
200 gr (minél jobb minőségű!) étcsokoládét vízgőz fölött felolvasztjuk, 2 ek.olajjal elkeverjük és a süteményt bevonjuk vele.
Máz 2 (nehezen szárad, sőt Karácsonykor 1 hét múlva száradt csak meg :) ):
150 gr porcukrot, 2 ek. cukrozatlan kakaóport, 1 dl vizet sűrűre főzünk. Ha langyosra hűlt, 150 gr vajat és 1 kk. olajat belekeverünk, majd ezzel vonjuk be a süteményt.
(Lajos Mari receptje, valamelyik Nők Lapjából.)

Puncs szelet

Régóta dédelgetem az alábbi receptet, de sajnos alulmúlta a várakozásaimat. Igaz csak az enyémet, mert aki kóstolta, annak nagyon ízlett. Senkinek nem akarom elvenni a kedvét a sütitől, mert alapjaiban jó, de valami hiányzik még a tökéletes eredményhez. Nem jöttem még rá, hogy pontosan mi vele a gond, de az alábbiakra mindenképpen érdemes figyelni az elkészítésekor:
Ad 1.Tényleg nagyon vigyázni kell, hogy az egyes tésztalapok ne száradjanak ki sülés közben, különben tényleg nagyon száraz lesz az eredmény.
Ad 2. Lehetne a töltelék kicsit szaftosabb, "tocsogósabb". Talán több rum? Több cukorszirup? Nem tudom...
Ad 3. Semmiképpen nem célszerű a mázt _teljesen_ rászárítani a tetejére. Esetleg másfajta mázzal is lehetne próbálkozni.
Nem teljesen reménytelen a recept, csak nem sikerült olyan igazi szaftos, omlós puncs szeletet alkotnom, mint a cukrászdai.
(Akinek van a tarsolyában egy jó kis _igazi_ puncs szelet recept, kérem, ne fogja vissza magát. :) )



Hozzávalók:


A tésztához:
50 dkg finomliszt
1 cs. sütőpor
15 dkg vaj
20 dkg kristálycukor
2 tojás sárgája
kb. 2 dl tejföl


A töltelékhez:
1 összetört tésztalap
10 dkg kristálycukor
2 dl víz
10 dkg darált dió
2 ek. cukrozatlan kakaópor
1 cs.vaníliás cukor
0,5-1 dl jóminőségű rum/rumaroma


Kenéshez:
6 ek. sárgabarack lekvár


Mázhoz:
2 tojásfehérje
10 dkg porcukor
1 mokkáskanál piros ételszínezék (de jobb a málnaszörp)


Elkészítés:

1. A tészta hozávalóiból közepesen kemény tésztát gyúrunk. Három egyenlő részre osztjuk és egy kb. 25x35 cm-es kivajazott tepsiben egyenként megsütjük a lapokat (előmelegített sütőben, 180°C-on, kb. 10 perc alatt). Vigyázzunk, hogy ne száradjon ki!
2. A töltelékhez a cukrot a vízzel kevergetve 3 percig forraljuk. Ha kész, a tűzről lehúzzuk és hozzáadjuk a kakaóport, a diót, valamint a vaníliás cukrot. A legkevésbé sikerült tésztalapot beletördeljük, jól összekeverjük, a rumot is hozzáadjuk, elvegyítjük.
3. Az egyik tésztalapot a tepsibe visszatesszük, a tölteléket egyenletesen rásimítjuk. A másik tésztalapot ráfektetjük, kicsit rá is nyomjuk. Lepréselve a hűtőbe tesszük. (A tetejére nagyobb deszkát fektetünk, amire nehezékeket pl. két 1 literes tejet fektetünk.) Én egy éjszakát hagytam a hűtőben, de a recept szerint 6-8 óra is elég.
4. Ezt követően a tetejét kissé meglangyított baracklekvárral megkenjük, majd visszatesszük a hűtőszekrénybe.
5. A mázat elkészítjük. A tojásfehérjét csipet sóval félig felverjük, majd a porcukrot hozzáadjuk és vízgőz fölött kemény habbá verjük (amennyire megy). Hozzáadjuk a színezéket/szörpöt.
6. A mázat egyenletesen a süteményre simítjuk és 150°C-os sütőben 6-8 perc alatt kicsit rászárítjuk (ne teljesen, ahogy a képen látható). Állítólag vékony pengéjű, forró vízbe mártott késsel jól szeletelhető.
Forrás: Príma Konyha Magazin 2008. szeptemberi szám (44-45. oldal)

2009-04-13

Sajttekercs

Nagyon szeretem a sajtot, mindenféle formában. Az alábbi forma pedig zseniális, nagyon finom. Remek kiegészítője volt a húsvéti sonkatálnak. (Húsvéti sonka receptje itt.) Régóta szemeztem vele, így rögtön két tekercset készítettem, hogy a családnak is jusson belőle bőven.
A tekerési technikámon van még mit csiszolnom, hogy igazán szép (lásd: eredeti recept) "erezetű" legyen. :) Arra érdemes figyelni, hogy a rétegek egyenletesen legyenek elosztva a sajton, illetve a tojásfehérjét apróbbra kellett volna vágnom. Majd legközelebb. :)



Hozávalók:

40 dkg trappista sajt (nálam eidami, de nagyon finom lehet pl. füstölt eidami sajttal is)
30 dkg igazi vaj
kb. 20-25 dkg sonka (pl. pulykasonka, gépsonka)
1 doboz Medve sajt
5 főtt tojás
só, fehérbors, mustár, snidling hagyma (egy kis bokor teljes "termése")

1. A sajtot nagy méretű sütő zacskóban forró vízbe lógatva fél órán át főzzük (de nem lobogva forraljuk!). Miután szépen meglágyult téglalap alakúra nyújtjuk. Én a sütőzacskón keresztül csináltam, azért is volt ez jó, mert a zacskó adta a kereteket, a formát a nyújtáshoz, így egyszerű volt pont téglalap alakúra nyújtani. Az a tapasztalatom, hogy egy pár percet érdemes hűlni hagyni, amikor kivesszük a forró vízből, úgy könnyebb vele dolgozni, nem annyira nyúlós és a sütőzacsi sem ragad bele a nyújtás során. Tehát a zacskón keresztül pont zacskó méretű téglalappá nyújtjuk, lehántjuk róla a zacskót. (Ha szükséges még vékonyabbra is nyújthatjuk, immáron a zacskó nélkül.)
2. Amíg a sajt olvadozik a fazékban, elkészítjük a töltelékeket. Az elsőhöz 20 dkg vajat, a Medve sajtot, villával összetörjük, majd az igen apró kockára vágott tojásfehérjét hozzáadjuk és kikeverjük sóval, fehérborssal és az apróra vágott snidlinggel.
3. Az 5 tojássárgáját villával összetörjük és kikeverjük a maradék vajjal, némi sóval, fehérborssal és ízlés szerint mustárral (nálam 2 kiskanál).
4. Az így kapott krémeket a következőképpen kenjük a kinyújtott sajtra: először a "fehér krém", aztán a szelet sonkák, végül a "sárga krém". Fontos, hogy igyekezzünk egyenletesen elkenni a rétegeket.
5. A tekercset rétesszerűen a hosszabbik oldalánál szorosan feltekerjük, folpackba csomagoljuk és kihűtjük. Éles késsel jól szeletelhető.

2009-04-10

Húsvét

Az idei Húsvét megint speciális. Szakvizsgára készülök, így ez az Ünnep ismét nem boldog sütögetéssel, készülődéssel telik, hanem görcsös napszámolgatással (hogy mennyi van még hátra és jaj, a mai nap is nagyon elment és semmire sem haladtam).
Azért a következő étkek meglesznek az asztalunkon.
1. Húsvéti sonka. Idén hagyományos érlelésű, kötözött lapockát vettünk. Ma fogom megfőzni úgy, ahogyan azt korábban is tettem.
2. Foszlós kalács. Sonkával. Friss vajjal. Vajjal és sonkával. Mézzel. Házi lekvárral. Kakaóval vagy tejeskávéval. Vagy csak úgy, magában. :)
3. A fentiek elengedhetetlen hozzávalói úgymint: hónapos retek, zsenge újhagyma, reszelt torma. Az almás tormával kokettálok, lehet, hogy idén megcsinálom, majd meglátjuk.
4. Sajttekercs. Recept itt és itt olvasható. Én is valamelyiket fogom megcsinálni, két tekercset tervezek, annyi biztosan elfogy és elegendő lesz.
5. Édesség szekcióban tervezek egy régóta dédelgetett igazi puncs szeletet megvalósítani, illetve Limara mázas-meggyes kalácsát mindenképpen ki szeretném próbálni.

2009-04-09

Empanada

Az alábbi spanyol sósság a töltelékek tekintetében sokféleképpen variálható, én az első próbálkozáskor maradtam az eredeti receptnél. El tudnék képzelni sima sajtos, vagy darálthúsos vagy gombás tölteléket is hozzá.
Ehetjük sör/borkorcsolyaként akár, de egy tartalmas leves mellé is el tudnám képzelni, mint könnyebb második fogást.

Az eredeti recepttel ellentétben nem olajban sütöttem, hanem sütőben, sütőpapíron. Így nincs olajszag és pár kalóriát is spórolhatunk.




Hozzávalók:

A tésztához:

30 dkg finomliszt
1 ek. só
15 dkg hideg vaj
1 egész tojás
3/4dl hideg víz
1 ek. fehérborecet (nekem csak vörös volt)


1. A tésztát előző nap összeállítjuk. Lisztet és a sót összekeverjük, majd a hideg vajat hozzáreszeljük, elmorzsoljuk.
2. A tojást, a vizet és az ecetet kézi habverővel összehabarjuk, a lisztes keverékhez adjuk és összedolgozzuk. Folpack-ba csomagolva egy éjszakát a hűtőben pihentetjük.
3. Másnap, mielőtt nyújtani kezdenénk, jó előre kivesszük.
4. Elkészítjük a tölteléket.


A töltelékhez hozzávalók:

20 dkg gépsonka
1 gerezd fokhagyma
1 cs. újhagyma (nálam 1 szál póréhagyma)
5 dkg magozott, fekete olajbogyó
1 doboz hámozottparadicsom konzerv (Mutti)
1 tojás
fél ek. oregánó
fél ek.pirospaprika
fél ek. őrölt kömény
só, bors

5. A fentieket (a hámozott pari konzerv leve kivételével, azt kiöntjük) összeturmixoljuk/aprítjuk. Ne legyen túl pempős.
6. A tésztát lisztezett deszkán kb. 3 mm-re nyújtjuk és a legnagyobb pogácsaszaggatóval körlapokat szúrunk ki belőle.
7. A körök közepébe 1-1 púpozott kávéskanál tölteléket teszünk. A körlapok szegélyét vizes ujjal körbesimítjuk, hogy jobban ragadjon, majd félbehajtjuk, széleit összenyomjuk (opcionálisan villával bebordázhatjuk a szegélyeit.)
8. Eredetileg fritőzben kellene sütni, de én sütőpapírral bélelt tepsiben, egy felvert tojással megkenve sütöttem, míg szép pirosas-barnás nem lett (180°C-on kb. 20-25 perc). Így tovább tart ugyan az elkészítése, de szerintem nagyon finom és kalóriaszegényebb is.
Forrás: Stahl Judit Gyors húsos ételek c. könyve (56. oldal)

2009-04-08

Vegyes gombakrémleves

Hűtőtakarítás címszó alatt jó pár régóta göngyölgetett hozzávalótól szabadultam meg ebben a levesben és frenetikus lett.
Tudom, a képpel nem igazán lehet eladni, nem sikerült túl jól, meg nem is volt időm a "csicsázásra". Szokás szerint. :)
Ezért muszáj ezt megkóstolni!



Hozzávalók:

kb. 60 dkg csiperkegomba
egy marék szárított erdei gomba (nálam vargánya)
2 kis dobozos (Parmalat) főzőtejszín
kb. 1.5 l zöldség vagy húsleves alaplé (ennek hiányában leveskocka, szigorúan KIVÉTELESEN :) )
a szárított gomba áztató leve
1 szál póréhagyma
1 nagy marék friss medvehagyma

kb. 2 ek. vaj vagy olívaolaj a pároláshoz


Elkészítés:
1. A szárított erdei gombát leforrázzuk és kb.30 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük, de a levét megtartjuk!
2. Közben a gombát és a pórét megtisztítjuk és felszeleteljük. A medvehagymát megmossuk és felaprítjuk.
3. A vajat/olajat egy nagyobb lábosban felhevítjük és a pórét valamint a medvehagymát kavargatva megfonnyasztjuk rajta. Ha ez megvan, mehet mellé a gomba és fedő alatt kissé megpároljuk.
4. Felöntjük az alaplével, hozzáadjuk a szárított gomba áztató levét és összeforraljuk, majd közepes lángon kb. 10 percig főzzük.
5. Lehúzzuk a tűzről és botmixerrel selymesre mixeljük.
6. Mehet vissza a tűzre és tejszínnel behabarjuk. (Fokozatosan tesszük ezt, egy külön keverőtálban kanalaként összehozzuk a hideg tejszín és a forró leves hőmérsékletét, majd az immáron nagyjából egy hőfokú tejszínt hozzáadjuk a leveshez. Jól elkavarjuk.)
7. Közepes lángon egyet rottyantunk rajta és már kanalazhatjuk is. Pirított kenyérkocka illik hozzá, de egészen elvetemültek krumplicsipsszel is ehetik. =:-)
Életem eddigi legfinomabb levese kerekedett belőle.

Hagymás csirke

Régi (és egyben első igazi, nem gyakornoki) munkahelyemen a régi kollegákkal gyakran jártunk egy kínai gyorsétterembe, ahol remek étkeket lehetett kapni. Lassan két éve már, hogy állást váltottam és a kollégák, a régi hangulat és persze a kedvencem, a hagymás csirke még most is hiányzik. A hagymás csirkét most megpróbáltuk reprodukálni, a ex-kollégákkal meg jó lenne végre összefutni (remélem olvassák e sorokat és értik a célzást). :)
Nem állítom, hogy autentikus recept, lehet, hogy nem is "kínai" a szó szoros értelmében (sőt: biztos nem az) de nagyon-nagyon finom!


Hozzávalók a hagymás csirkéhez:
1 egész csirkemell, bőr nélkül
3 nagy fej vöröshagyma
4 ek. szezámolaj
só, bors

Hozzávalók a píritott zöldséges tésztához:
fél zacskó kínai tojásos tészta (vészhelyzetben spagetti)
1 ek. szezámolaj
2 ek. sötét szójaszósz (pl. shoyu)
1 ek. chiliolaj
2 szál sárgarépa julienn-re (szálkákra) vágva

Elkészítése pofon egyszerű:
1. A tésztát kifőzzük (vagy a csomagolás szerint elkészítjük).
2. Míg fő, összedobjuk a hagymás csirkét. A csirkehúst megmossuk, nem túl vékonyan felcsíkozzuk. Sózzuk, borsozzuk ésa wokban/magas falúserpenyőben felhevített olajra dobjuk, kavargatva,közepes lángon lepirítjuk.
3. Amikor még nem pirult meg, rádobjuk a képen látható méretűre vágott vöröshagymát és folyamatos kavargatás, rázogatás közben a hússal együtt kissé roppanósra pároljuk, kissé pirítjuk őket. Ha kész,szűrőlapáttal kiszedjük.
4. A tésztát leszűrjük. A szálkára vágott sárgarépát a hagymás hústól visszamaradt zsiradékban + 1 ek. szezámolajban és 1 ek. chiliolajban lepirítjuk. Hozzáadjuk a tésztát és a szójaszószt és együtt kavargatva pirítjuk.
5. Befaljuk.