2010-04-22

Medvehagymás-tojásos nokedli

Sok blogon láttam a medvehagyma hasznosítás eme módját és mivel most szezonja van, nálunk is kellett egy hatékony módszer a hatalmas csokor medvehagyma eltüntetésének.
A tojásos nokedlit "simán" is nagyon szeretjük, de így még finomabb volt.

Sajnos a fotó nem sikerült valami jól, mert otthon, reggel elfelejtettem lefotózni, így a páromat kértem meg, hogy szánjon meg. :) Így sikerült. :)

Elkészítés:

1. Az itt írt receptnek megfelelően tojásos nokedlit készítünk.

2. Egy nagy csokor (kb. két nagy marok) apróra vágott medvehagymát kevés olíván, 1-2 perc alatt megpárolom és a kész tojásos nokedlivel összekeverem.

2010-04-20

Pasta al forno -padlizsános húsos tészta

Újabban minden nap házi kosztot viszünk munkaebédnek, egészségesebb, olcsóbb, finomabb, egyszóval: jobb. Ezt a receptet Dolce Vita szakácskönyvében találtam és mivel minden hozzávaló megvolt hozzá a hűtőben nekiláttam. Húsból az eredeti recept 50 dkg darált marhahúst említ, nekem ez azért lett 70 dkg és pulyka, mert ez volt otthon.

Finom és laktató étel lett belőle, legközelebb is az asztalunkra kerül. Amúgy is rajongok az olasz konyháért.



Hozzávalók:


70 dkg darálthús (nálam most pulykacomb)

2 doboz darabolt paradicsomkonzerv (Mutti)

3 gerezd apróra zúzott fokhagyma

50 dkg orecchiette tészta vagy penne, rövid penne

10 dkg parmezán

2 nagy mozzarella

1 nagyobb (kb. 70 dkg) padlizsán

só, bors

nagy marék apróra vágott friss bazsalikom

olívaolaj


Elkészítés:


1. A darálthúst olívaolajon megpirítjuk. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát és a paradicsomot, majd fedő alatt, lassú lángon 1 órán át főzzük. Néha megkavarjuk, szépen be fog sűrűsödni és a színe is mélyül.


2. A padlizsánt megmossuk, felkarikázzuk, majd csíkokra vágjuk és besózva állni hagyjuk. Kb. 10 perc elteltével, olívaolajon kisütjük.


3. Közben a tésztát sós vízben kifőzzük. A leszűrt, kifőtt tésztát a kész paradicsomszósszal és a kisült padlizsánnal összekeverjük, és egy hőálló tálba a reszelt parmezánnal két-három rétegben lerétegezzük. A tetejére karikákra vágott mozzarellát teszünk.


4. 200°C-on előmelegített sütőben, kb. 15 perc alatt összesütjük. Akkor van kész, ha a sajt egy kicsit megpirul a tetején.


(Forrás: Vrábel Krisztina Dolce Vita Magyarországon c. könyve.)

2010-04-18

Mézes csokoládétorta avagy a legjobb krémnélküli csokitorta

Unokaöcsém szülinapjára készítettem ezt a tortát, illetve több elmaradt szülinap ünneplésére került sor. Annyiban különleges ez a torta, mert nem krémes, azaz van maga a tészta és a krém csak tortabevonatot képez. A méz íze abszolút kiérződik, de nem lesz tőle geil a torta. (A mázba legközelebb jó 10dkg-val kevesebb porcukrot rakok szerintem azért, mert a családban többek kicsit édesnek találták, bár a tésztával együtt harapva nekem pont jónak tűnt.) Az biztos, hogy tömény tortáról van szó, egyszerre egy szelet pont elég. :)



A marcipán méhek nagy sikert arattak, természetesen a kaptár a kis ünnepeltnek jutott.


Hozzávalók a tésztához:

22,5 dkg puha vaj (lehetőleg igazi vaj, nem margarin)
10 dkg legalább 70% kakaótartalmú étcsokoládé
27,5 dkg nádcukor
125 ml (folyós) méz
2 egész tojás
20 dkg finom liszt
1 tk. szódabikarbóna
1 ek. holland kakaópor
2,5 dl forró víz


Hozzávalók a mázhoz:


125 ml (folyós) méz
17,5 dkg legalább 70% kakaótartalmú étcsokoládé
7,5 dkg porcukor (szerintem porcukorból lehet kicsit kevesebb, elég a 6,5 dkg)
0,6 dl forró víz


Hozzávalók a méhecskékhez:
150 gr sárga marcipántömb
mandulaszeletkék szárnynak
olvasztott étcsoki a csíkokhoz




Elkészítés:


1. Egy 23 cm átmérőjű kapcsos tortaformát alufóliával kívülről körbebugyolálunk, hogy ne folyjon ki belőle sülés közben a tészta véletlenül se. A tortaformát belül kivajazzuk. A sütőt 180°C-ra előmelegítjük.

2. A tésztához való étcsokit vízgőz fölött 1 ek. vajjal felolvasztjuk.

3. Közben a maradék vajat a cukorral habosra keverjük. A lisztet a szódabikarbónával és a kakaóporral elkeverjük.

4. A kissé kihűlt olvasztott csokit a cukros vajhoz adjuk, jól elkeverjük, ezután következnek a tojások, a méz és felváltva a forró víz és a liszt.

5. Az előkészített tortaformába öntjük és a közepes magasságon 45 percet sütjük. Ekkor tűpróba (ha nagyon sülne, alufóliával fedjük le), akkor van készen, ha a közepe sem híg, hanem megszilárdult, semmi nem ragad a tűre. Kivesszük, félretesszük hűlni.

6. A máz elkészítése: A mézet és a vizet forrásig hevítjük, majd hozzáadjuk az apróra vágott étcsokit és a porcukrot. Kavargatjuk, amíg elolvad szépen. Félretesszük hűlni, majd ha már sem a torta, sem a máz nem forró, a tortát tálra emeljük, a karimáját lepattintjuk, és elkenjük rajta egyenletes rétegben a mázat (az oldalát is!). Jó trükk a tálmaszatolás elkerülésére, hogy csíkokra vágott sütőpapírral terítjük le a tál széleit, így azt maszatoljuk csak össze, ami aztán egy mozdulattal eltávolítható. A tortát behűtjük (akár egy éjszakát is időzhet a hűtőben).

7. Míg sül a torta elkészíthetjük a marcipánméhecskéket, amit ki ne hagyjunk: roppantmód feldobják a tortát és a gyerekek imádják! Kis formás méhtesteket formázunk (nálunk ez a párom feladata volt, az ő ötlete volt a fullánk is!), fullánkkal természetesen. A szárnyakat egyszerre két oldalról betűzzük, és utána csíkozzuk illetve szemet, szájat rajzolunk nekik. A maradékból méhkaptárt is készíthetünk a torta közepére. Közvetlen tálalás előtt helyezzük őket a tortára.

/Forrás: A delicious. magazin 2010. áprilisi száma, Nigella Lawson receptje/

2010-02-08

Francia hagymaleves

Nincs is jobb a "hullapelyhes" zimában egy jó tál levesnél. Pláne, ha hagymalevesről van szó. Ez is egy olyan étel, amelyre mindenkinek megvan a jól bejáratott receptje. Ez itt biztosan nem autentikus, de nagyon finom. Már csak egy finom cipó kellett volna hozzá és abban kellett volna szervírozni. Reszelt gouda sajttal és pirítóssal ettük.



Hozzávalók 4 adaghoz:

4 fej vöröshagyma
2 közepes szál póréhagyma
1 szál újhagyma
(ha kaptam volna mogyoróhagymát és sonkahagymát, akkor a vöröshagymából 1-1 fejet lecseréltem volna az imént soroltak közül 2-2 fejre)
1,5 liter húsleves alaplé (lehet bio húsleveskockából is)
1 dl száraz fehérbor
5 dkg igazi vaj
bors
utánfűszerezéshez só


Elkészítés:

1. Egy lábosban a vajat megolvasztjuk. A hagymákat nagyon vékony szeletekre vágjuk, majd a vajon átkeverjük, de nem pirítjuk.

2. Hozzáadjuk a fehérbort és fedő alatt, közepes lángon 10-15 percig pároljuk. Enyhén sózzuk (leves is sós!), borsozzuk, majd felöntjük a húslevessel. Felforraljuk és pár percig rotyogtatjuk. Megkóstoljuk, kell-e utánízesíteni, ha nem, készen is van.

3. Levescipóban reszelt sajttal tálaljuk, vagy tányérban. Ez utóbbi esetben reszelt sajtot teszünk a tányér aljára és pirított kenyérkockákkal, vagy sajtos pirítóssal tálaljuk.

2010-02-07

Banoffee cheesecake avagy banános-karamellás sajttorta

Máris itt a recept, hogy a dulce de leche hogyan nyert nálunk értelmet. Gyerekkori kedves barátnőmet és párját vártuk ebédre (és milyen jó hírekkel jöttek!! :)) ) és Sajtkukac és Pocak Panna lapján olvasottak szerint ezt a tortát terveztem megsütni, igazán ínycsiklandónak tűnt.



Nem is csalatkoztunk, nagyon finom a sajtkrém, pláne amikor az ember megérzi benne a banán ízét. A karamellkrém pedig tökéletesen illik hozzá. Ráadásul még szép is, mi kell még?! Egy nappal a fogyasztás előtt érdemes elkészíteni és pár órára behűteni. Ha a dulce de leche készen van előre (Culinaris-ban lehet kapni készen is), akkor tényleg nem egy nagy dolog összerakni ezt a tortát.


(A fenti fotón még a torta teteje nincsen bepettyezve dulce de leche-vel.)


Hozzávalók egy 18 cm-es kapcsos tortaformához:

Tésztához:
120 gr Győri Zabfalatok vagy más hasonló keksz
60 gr teavaj
1,5 ek. nádcukor

Krémhez:
1,5 banán
1,5 ek. citromlé
260 gr Philadelphia natúr sajtkrém
2 egész tojás
55 gr nádcukor
100 ml tejföl vagy créme fraiche
1 vaníliarúd kikapargatott belseje
33 ml habtejszín

Tetejére:
1 banán felkarikázva, citromlébe forgatva
a dulce de leche krém 1/3-a


Elkészítés:

1. A sütőt 180°C-ra előmelegítjük. A tortaforma aljába egy pont akkora méretű sütőpapírt szabunk és beletesszük. Egy magasabb peremű tepsibe 1,5 l forró vizet öntünk. A tortaformát 3-4 réteg alufóliával alulról (tehát az alját és az oldalát) bebugyoláljuk, ez fogja megakadályozni, hogy a víz befolyjon.

2. A kekszet aprítógépben morzsásra aprítjuk, a vajat és a cukrot is hozzáadjuk és finomra őröljük. Belenyomkodjuk egyenletesen a tortaforma aljába.

3. A krém hozzávalóit botmixerrel krémesítjük. A torta tetejére öntjük (ne ijedjünk meg, hogy híg). A dulce de lechét belepetyegtetjük és a sütőbe toljuk (nem kell lefedni.). Kb. 45-50 percig sütjük. Amikor letelt az idő, még remegős lesz a teteje, de így lesz pont jó. A sütőben, zárt ajtónál hagyjuk kihűlni, így valószínűbb, hogy nem reped meg a teteje.

4. Mikor kihűlt, kibontjuk az alufóliából (valószínűleg egy kis vaj kiolvadt a formból, de ez nem gond), lecsatoljuk a karimáját és citromlében átforgatott banánszeletkékkel kidíszítjük. Ha folyós a karamellkrémünk, akkor csak közvetlen tálalás előtt díszítjük vele. Könnyű szeletelni és még a papír sem ragad az aljára! (Én a tortaforma alját mindvégig alatta hagytam, nem emeltem le róla, nem akartam kockáztatni, hogy szétrombolom a művet.) Fogyasztás előtt pár órára a hűtőbe tesszük.

2010-02-06

Dulce de leche avagy karamellkrém

Dulce de leche nem más, mint egy isteni finom "karamell" krém. Azért idézőjeles a karamell szó, mert nem közvetlenül cukorból készül, hanem sürített tejből (kondenzált tejből). Elkészítése pofonegyszerű, bár kissé időigényes: cirka 1,5-2 óra. Cserébe felhasználhatjuk palacsinta töltelékként, sütemények dekorálására és ízesítésére, karamellás tej alapként, fagylaltöntetként, fellazíthatjuk egy kis tejszínhabbal tortakrémnek, de csurgathatjuk kávéra is vagy bekanalazhatjuk csak úgy magában (ez persze rémségesen hízlaló és bűnös dolog lenne).




Hozzávalók egy kis befőttesüvegnyi krémhez:

3 tubus cukrozott, sürített tej
1 kis (nem műanyag fülü) lábos
1 magasabb falú tepsi
némi víz
1,5-2 óra "sütési idő"


Elkészítés:


1. A tubusok tartalmát a kis lábosba nyomjuk.

2. A sütőt előmelegítjük 220°C-ra. A lábost a tepsibe állítjuk, és annyi vizet öntünk köré, hogy a lábos feléig érjen, majd a lábost alufóliával alaposan letakarjuk.

3. Sütőbe toljuk és 1,5-2 óra alatt aranybarnára és sűrűre sütjük/főzzük. Kb. fél óránként átkavarjuk. Ha kihült, fogyaszthatjuk.

/Forrás: Stahl magazin 2009. karácsonyi különszáma/

2010-02-01

Klasszikus sajtfondü

Oké, oké... tisztában vagyok vele, hogy ettől a képtől aztán senki nem rohan a boltba fondüalapanyagért, mert nem sikerült valami jól. Mentségemül szolgáljon, hogy a fondü nálunk esti program szokott lenni, ami nem kedvez az ételfotózásnak. 


A jó fondüzésnek van pár alapszabálya, amit érdemes szem előtt tartani:

1. Olyan finom a fondü, amennyire finomak a hozzá felhasznált sajtok. Azaz érdemes jó minőségű sajtokat vásárolni a fondü esténkre. Alapvetően 3 különböző fajta sajtból ideális készíteni (pl. grueyere, ementáli és brie), kevesebb sajt esetén íztelen lesz a fondünk, ha pedig többet vagy nagyon eltérő ízvilágúakat használunk fel, akkor pedig az lehet zavaró. Alapvetés, hogy személyenként összesen 15 dkg sajt szükséges, de ekkor már degeszre ehetjük magunkat.

2. A sajtmasszának soha nem szabad főnie, éppen csak hogy rottyantsunk egyet rajta, miközben szakadatlanul kevergetjük.

3. A mártogatáshoz szikkadt, pár napos kenyeret használjunk, minél több a kenyérhéj (pl. baguette ideális), annál jobb, mert az jobban beszívja s megtartja a sajtot, nem kell attól tartanunk, hogy belepotyog a fondü tálba a villánkról.

3. Ha mégis belepottyantottuk volna a villánkról, akkor vagy egy üveg bort kell fizetni, vagy az ellenkező nemű asztaltársunkat megcsókolni. Szóval csak óvatosan! :) 

                                    


Hozzávalók két személyre egy kellemes vacsorához:

10 dkg jó minőségű ementáli sajt (lereszelve vagy feldarabolva)
10 dkg grueyere sajt (lereszelve vagy feldarabolva)
10 dkg brie sajt (feldarabolva)
1 gerezd fokhagyma nagyon apróra vágva/áttörve
1.5 dl finom száraz fehérbor
1 ek.cseresznyepálinka (elhagyható)
1 tk.kukoricaliszt
só, bors, kevés frissen reszelt szerecsendió

Elkészítés:

1. A sajtokat a fondüedényben a borral együtt folyamatos kevergetés közben felforraljuk (legjobb, ha közvetlenül a tűzhelyre tesszük a fondüedényt, már amennyiben a kialakítása ezt megengedi). 

2. Amikor felolvadtak a sajtok, hozzáadjuk a pálinkát, a fokhagymát és folyamatos kevergetés közben a kukoricalisztet. Sózzuk, borsozzuk, reszelünk rá frissen némi szerecsendiót, egyet rottyantjuk és máris tálaljuk.

3. Kockákra vágott kenyeret mártogatunk bele, és cseresznyepálinkát és/vagy bort iszogatunk hozzá.

2010-01-31

Céklaleves és pirog

Életemben először Krakkóban kóstoltam céklalevest és pirogot, mindkettő elvarázsolt. Rögtön tudtam, hogy ezt nekem otthon is reprodukálnom kell. A cékla amellett, hogy kalóriaszegény, rengeteg vitamint (kálium, C-vitamin, folsav) és rostot tartalmaz. Aki edddig csak hagyományos céklasalátának ismerte, próbálja ki ezt a levest, nem fog csalódni.

A borscs vagy barscs, azaz a céklaleves mind az oroszok, mind a lengyelek (és még számos nemzet) konyhájában ismert, a különbség annyi, hogy míg az oroszok krumplival és káposztával főzik, addig a lengyelek hússal töltött tésztával (piroggal) gazdagítják. Az alábbi recept a lengyel vonalat követi, hála Tyúkanyó okításának.

Alapja egy jó erős házi húsleves, amelynek mind a levét, mind a benne főtt húsát felhasználjuk az elkészítés során. A pirog elkészítésében nagy segítség az alábbi okos kis eszköz, amelynek magyarországi fellelhetőségét nagyon keresem... Úgy működik, hogy egy lap tésztát kinyújtunk, ráterítjük, az előre gyárott lukakba tölteléket nyomkodunk, majd a második lap kinyújtott tésztával befedjük és sodrófával párszor átgurulunk rajta. A kész pierogik szépen alul kipotyognak, feltéve, hogy előtte leleményesen beliszteztük az eszközt (ha nem, egy kis kézi rásegítéssel oldjuk meg a dolgot). Így a pirog gyártás nagyon haladós, egyszerűbb, mint ha egyenként kézzel formáznánk a kis hússal töltött tasakokat.

A pirogról annyit kell tudni, hogy (cékla)levesbetét is és főétel is (egy kis vajas-tejfölös-sós szósszal nyakonöntve vagy sült szalonna zsírjával nyakonöntve). Tehát noha pepecs az alábbi étek elkészítése, mégis jól járunk vele, mert két legyet ütünk egy csapásra: leves és főétel egy füst alatt készül. :)

A pirogot egyébként számtalan töltelékkel készítik, lehet pl. burgonyás a tölteléke, vagy burgonyás ricottás, vagy gombás, de édes töltelékkel is szokták (természetesen ez esetben nem a céklaleves levesbetétjeként eszik).



Hozzávalók a céklaleveshez:

kb. 1 kg cékla és főzővize
1 ek. ecet
kb. 1 l erős, házi húsleves
2 közepes vöröshagyma vajon való "párolmányának" 2/3-a
4 dl főzőtejszín

Hozzávalók a pirog tésztájához:

5 tojás
kb.60-70 dkg finomliszt (amennyit a tojás felvesz)
kb. 1 dl víz
2 tk. só

Hozzávalók a pirog töltelékéhez:

a húslevesben főtt kb. 1 kg leveshús (marhanyak és sertéscomb vagy lapocka)
2 ek. tejföl
1 leveseskanál húsleves
a vajon párolt vöröshagyma 1/3-a
só, bors


Elkészítés:

1. A céklát megpucoljuk és félbevágva, 3 tk. sóval és 1 ek. ecettel annyi vízben tesszükfel főni, amennyi kényelmesen ellepi. Fedő alatt puhára főzzük, ha készen van, félretesszük hűlni, majd lereszeljük a reszelő citromreszelő lukán.

2. A húslevesben főtt húst ledaráljuk/aprítógépben finomra aprítjuk. Hozzáadunk 2 ek.tejfölt, ízlés szerint sóval és borssal ízesítjük, majd merünk hozzá 1 leveseskanál húslevest és a céklaleves hozzávalóinál írt 2 fej vöröhagymát nagyon apróra vágjuk, majd vajon megpároljuk: ennek 2/3-át a húsmasszához adjuk (a maradék a levesben végzi majd). Jól összegyurmákoljuk.

3. Elkészítjük a tésztát. A tojásokat enyhén felverjük, sót adunk hozzá, 1 dl vizet és annyi lisztet, hogy rugalmas, közepes keménységű tésztát kapjunk (ehhez kb. 60-70 dkg liszt kell, de ki kell tapasztalni). Jól összegyúrjuk. Ha kész és roppant szerencsések vagyunk, akkor a fent bemutatott eszközzel, a fent leírt módon elkészítjük a kis húsos csomagokat, ha nincs ilyesmink, kézzel próbálkozunk valami derelye/tortellini/ravioli alakú csomagot gyártani (a lényeg, hogy "jól zárjon a csomag szája" és főzés közben ne ússzon ki belőle a húspép). Sós, lobogó vízben a felszínre úszásukat követően még 2-3 percig főzzük.

4. A leveshez a cékla főzőlevet, a húslevest, a reszelt céklát és a vajon párolt hagyma maradékát (2 hagyma 1/3-a) összeforraljuk, a főzőtejszínnel behabarjuk, egyet rottyantunk még rajta és kész is.

5. Levesbetétként piroggal tálaljuk, de a pirogot kevés vaj, kevés tejföl és kevés só "rottyantásával" készülő szósszal is befaljuk a leves után.

(Forrás: Tyúkanyó tudástára, ezúton is köszönöm az okítást. A képekért pedig ezer hála Zolinak, aki lelkesen és ügyesen fotózta a munkafolyamatokat. :) Úgy tűnik megtaláltam a családban azt a lelkes "sajtóst", aki gondoskodik majd a blogfotókról akkor is, ha éppen lisztes a kezem. :) )

2010-01-30

Tiramisu (tojásmentesen)

Az egyik legkedvesebb édességünket (ami ráadásul pillanatok alatt készen van és garantált a siker) azért nem készítem egy ideje, mert valahogy újabban viszolygok azoktól az ételektől, amibe nyers tojás kerül. Az alábbi recept Gordon Ramsay-t dícséri (forrása ez az oldal) és bizton állíthatom, amellett hogy nem a klasszikus elkészítési módot követi a desszert, semmit nem veszít élvezeti értékéből, nagyon-nagyon finom. Ma egy családi ebéden arattam vele sikert.




Hozzávalók kb. 8 adaghoz:

50 dkg mascarpone
3 dl habtejszín
1,5 dl erős és szobahőmérsékletre kihűtött kávé (az eredeti recept szerint dupla adag kávé kellene bele, de én ennyit láttam jónak és finom is lett kevesebb kávéval)
2 ek. vanília kivonat (vagy 2 zacskó vaníliás cukor)
6 ek. marsala vagy egyéb desszertbor (de rum vagy brandy vagy konyak is megteszi)
6 ek. porcukor (vagy ízlés szerint)
némi tej (kb. két löttyintésnyi)
kb. 32 db jó minőségű babapiskóta
cukrozatlan kakaópor a szóráshoz


Elkészítés:

1. A mascarponét, a vanília kivonatot (vagy vaníliás cukrokat), a marsalát (vagy egyéb alkoholt) és a kávéból 0,5 dl-nyit habosra keverünk.

2. A habtejszínt tiszta, száraz habverőkkel kemény habbá verjük, majd amikor már kemény, hozzáadjuk a porcukrot, ízlés szerinti mennyiségben.

3. A fenti két masszát egybevegyítjük, ha szükséges még cukorral ízesítjük.

4. A tálat előkészítjük, a maaradék kávét annyi tejjel felöntjük, hogy egy sötét tejeskávét kapjunk és ebbe mártjuk (éppen csak egy pillanatra) a babapiskóták mindkét oldalát. Vigyázzunk, hogy ne áztassuk el. Egy sor piskótát a tál aljára rendezünk, egy réteg krém jön rá, egy fátyolni kakaóport szitálunk rá, majd a rétegezést addig folytatjuk, amíg hozzávalók el nem fogynak (a tetejére mindenképpen krém kerüljön).

5. Lefóliázva kb. 1 órára hűtőbe tesszük, közvetlenül tálalás előtt a tetejét megszórjuk kakaóporral.

2010-01-23

Vadas marha

Az egyik legkedvesebb ételünk a vadas, méghozzá tésztával (a zsemlegombócot nem szeretjük). Marhából az igazi, főként a felsál vagy a lábszár nagyon ízletes vadasnak elkészítve (remélem a két elnevezés között nincsen átfedés, sajnos nem vagyok penge a marha "testrész megnevezésekben"... :))) ) Tudom, hogy "szentségtörés", de van, hogy pulykahúsból (főként combból) készítem és úgy is nagyon finom. Én így szoktam elkészíteni, Anyukám nyomdokain haladva. Az alábbi szaftban nincsen rántás, a sürítést a pürésített zöldségek végzik el.

Ha van rá idő, érdemes a marhahúst 1-2 nappal hamarább bepácolni (páchoz babérlevél+olaj elegyét szoktam használni és egy nagy dobozba úgy rakom le a hússzeleteket, hogy az elegy ellepje a húsokat), finomabb, omlósabb lesz a hús.





Hozzávalók:

kb. 80 dkg kb. ujjnyi vastag szeletekre vágott marhahús (felsál, rostélyos vagy lábszár)
1 kg megtiszított (megpucolt) és felkarikázott sárgarépa
1/2 kg megtiszított (megpucolt) és felkarikázott fehérrépa
1 nagy fej felkockázott vöröshagyma
4-5 babérlevél
2,5 dl tejföl (ha egy kis főzőtejszínt adunk hozzá csak még selymesebb szószt kapunk)
ízlés szerint mustár (kb. 1-2 csapott ek.)
kevés (1 kk. cukor)
só, bors

Elkészítés:

1. A kétféle felkarikázott répát, a hagymát és a hússzeleteket egy nagyobb lábosba rendezzük, felöntjük annyi vízzel, hogy kényelmesen ellepje. 2-3 púpos kávéskanál sót teszünk bele, babérlevéllel fűszerezzük és közepesnél alacsonyabb lángon lefedve addig főzzük, amíg a hús meg nem puhul (kb. 1,5-2 óra, de kuktával a főzési idő kb. fél órára csökkenthető). Az időközben elfőtt vizet pótolni kell.

2. A megfőtt húsokat kiszedjük és nekifogunk a szósz elkészítéséhez. A répákat a saját levével összeturmixoljuk. Mustárral, piciny cukorral, borssal és szükség szerint sóval ízesítjük. Tejföllel behabarjuk (habarás módszere: nagyobb külön edénybe tesszük a tejfölt, majd a meleg "zöldségpürénkből" egy-egy kanállal fokozatosan hozzákeverünk, addíg amíg nem lesz a két cucc közel egy hőfokú). Hagyjuk felforrni, majd a húsokat visszatesszük és átmelegítjük a szószban (de már ne forraljuk!). Utánaízesítjük, ha szükséges sóval és/vagy borssal és/vagy mustárral.

3. Kifőtt tésztával jóízűen bekebelezzük.