2011-04-25

Új könyvek! :)

Az alábbi új könyvekkel gazdagodott a gyűjteményem! Lassan fogadalmat teszek, hogy minden héten kötelező jelleggel sütnöm/főznöm kell a gyűjteményem valamely darabjából (hogy az Ember is megnyugodjon... :) )


Rocky Road

Olyan igazi amerikai édesség, legalábbis én így képzelem el az amerikai nyalánkságokat: kevés munka, igazi tömény bűnözés. Ami a hozzávalókat illeti nem éppen egy fogyókúrás darab és nem is éppen olcsó, de elég kiadós. Nekem olyan formám volt, amitől inkább szeletek képződtek, de ha a lényeg az, hogy magas legyen a forma, hogy magas, de guszta szeleteket tudjunk vágni.



Hozzávalók:

100 gr sózatlan, igazi vaj
4 ek. Bailey's likőr (opcionális)
300 gr jó minőségű (legalább 70%-os) étcsokoládé durvára vágva
50 gr megpucolt, sózatlan, durvára vágott pisztácia
200 gr mini marshmallow (vagy nagyobb marshmallow aprítva)
75 gr babapiskóta (eredetileg shortbread biscuit) durvára törve
150 gr fehér csoki (nálam csak 100 gr, mert a tetejére nem folyattam már) durvára vágva

Elkészítés:

1. Sütőpapírral kibélelünk egy kb. 23 cm x 8 cm-es mélyebb edényt (tipikusan az ilyen hosszúkás, őzgerinc-szerű, de nem recés sütőforma az ideális)

2. A Bailey's-t, az étcsokit és a vajat vízgőz fölött megolvasztjuk, majd elkeverjük. Hűlni hagyjuk.

3. Amikor már langyos belekeverjük az apróra vágott pisztáciát és a mini marshmallow-t, majd a babapiskótát és a fehércsokit.

4. Belesimítjuk a formába és legalább 3 órán át hűtjük. Ezt követően a formából könnyen kifordítható és szeletelhető. (Az eredeti recept szerint még 50 gr olvasztott fehércsokit kellene a tetejére folyatni, de én azt már igazán túlzásnak ítéltem. :)) )

(A recept forrása a Delicious. magazin 2010. áprilisi száma, 86. oldal.)

:) avagy almás pite, ahogyan a Nagyim NEM készíti?! :)

Minden blogger találkozik ugyebár azzal a jelenséggel, hogy képet és receptet LOPNAK tőle...
Mert szerintem ez lopás. Aki blogger, az tudja jól, hogy az étel elkészítésében, lefotózásában nem kevés munka van, és az ember nem azért csinálja, hogy más magát "blogger"-nek nevező egyén, ne adj Isten, internetes újság, magazin, az ő képeivel és kipróbált, megfogalmazott receptjeivel töltse fel a blogját/cikkeit és szerezzen magának olvasottságot, szponzort, hirdetőt stb.

Nem tudom azonban, hogy minden blogger találkozik-e azzal a jelenséggel, amikor a számára és olvasói számára is egyik legkedvesebb receptjét (vö. almás pite) és annak eredetét kétségbe vonják. Márminthogy nem is ő írta, hanem LOPTA. Történetesen a femina.hu-ról... Na, ilyennel sem vádoltak még meg... :) Ráadásul mindezt úgy, hogy aki ezt röhögve a képembe vágta arra sem vette a fáradságot, hogy a tényeknek utánanézzen. Adok ötleteket: ki mikor publikálta a cikket stb.


Tájékoztatásul közlöm, hogy a blogomon szereplő almás pite receptet a Nagymamámtól tanultam, ezért is az a bejegyzés címe: Almás pite, ahogy a Nagyim készíti.
Nyilván a Nagyim is tanulta, és akitől tanulta, az sem az ujjából szopta, hanem nyilván tanulta valakitől/olvasta valahol. Nem kizárt tehát, hogy százezrek élnek ebben az országban azzal a boldog tudattal, hogy micsoda almás pite receptjük van. :) Sosem állítottam tehát, hogy én vagy a nagyim, vagy az ő felmenője találta ki a receptet, hanem azt állítottam, hogy a Nagyim, amióta az eszemet tudom, így süti és én is így sütöm ezt a méltán népszerű süteményt. Nem mellesleg sokan örülnek a receptnek, ahogy ez a kommentek számából is látszik, meg hogy első a GOOGLE kereső almás pitére vonatkozó találati listájában. (Biz'Isten nem optimalizáltattam a keresés eredményeit ezért a megtiszteltetésért. :) )

A receptet a neten eddig máshol nem olvastam, tehát ezekkel az arányokkal úgy hiszem, hogy én tettem a neten először közkinccsé. Persze tévedhetek. De ettől még nem loptam. Ahogy azt is kétlem, hogy az én gyerekkori, rózsaszín tollal való kézírásom hamis lenne és az onnan blogba másolt összetevők listája valakinek, tőlem függetlenül pont ugyanúgy, ugyanabban az elrendezésben, arányokkal pattant volna ki a fejéből. Ugyan már...


A receptet 2007-ben vittem fel az oldalamra, ahogy ez a dátumból látszik. Aki most arra gondol, hogy "ahhá, biztos visszadátumozta", az vegye a fáradságot és nézze meg a kommentek dátumát. Köszönöm. A femina.hu leleményes újságírója vagy kicsoda 2009-ben töltötte fel az oldalra a cikket. Akkor most hogy is van ez?!

Azért írom a blogomat, hogy megosszam a számomra kedves és bevált recepteket azokkal, akik érdemesnek tartják a soraimat az olvasásra. Nem anyagi haszonszerzés hajt, nem a népszerűségre törekvés, vagy annak hajhászása, de rendkívüli örömet okoz, ha valakinek ugyanúgy ízlik és beválik a recept, amit közzétettem, esetleg még ezt kommentben is a tudtomra adja.

Az viszont mélységesen felháborít, amikor valaki sajátjaként, a forrás megjelölése nélkül lenyúlja és a saját oldalán felhasználja a képemet, amit én készítettem, vagy ha szóról-szóra kimásolja az oldalamon közzétett receptet. Az pedig egyenesen dühít, ha a tetejébe még azzal vádolnak, hogy a dolog fordítva volt, tehát a lopott szöveggel páváskodó oldal az egyetlen eredeti és hiteles, és én vagyok az, aki babérokra tör és lop.

Lehet, hogy valaki azt gondolja, hogy túlreagálom a dolgot, vagy hogy miért nem mindegy nekem ez az egész. Nehéz ezt megmagyarázni. Egyszerűen nagy az igazságérzetem. Sosem tennék ilyet, mint amit egyesek sorozatosan elkövetnek ellenünk, tisztességes bloggerek ellen, akik még azt is megjelölik, ha valaki csak inspirálta őket egy étel elkészítésénél és történetesen a fele receptet átvariálták és mégsem állítják be a sajátjukként. Ezért utálom ezt, és ezért dühít.

Legyünk már gerincesek, de tényleg. Szebb lenne ez a világ!

2011-03-14

Barackos-habos pite

Omlós tészta alapokon, vanília pudingos barackos töltelék, sült tojáshabbal megkoronázva.




Hozzávalók:

A tésztához:
15 dkg liszt
15 dkg vaj
5 dkg porcukor
1 egész tojás

Töltelékhez:
1 cs. főzős vaníliás pudingpor
3 ek. kristálycukor
4 dl tej
6 db felezett őszibarack (konzervből)

Tetejére:
3 tojásfehérje
15 dkg porcukor
1 citrom héja és leve

Elkészítés:

1. A tészta hozzávalóit a tojás kivételével elmorzsoljuk, majd a tojást is hozzáadva laza kis tésztává gyúrjuk. Folpack-ba csomagolva, 20 percre a hűtőbe tesszük. Majd kb. 28 cm átmérőjű, cakkos peremű piteformába nyújtjuk/tapicskoljuk. Az alját villával megszurkáljuk és 180 °C-ra előmelegített sütőben 15 perc alatt elősütjük.

2. A pudingport a cukorral és 1 dl tejjel jól elkeverjük. A maradék tejet felforraljuk, és a pudingos cukros tejet hozzáadva, folyamatos kevergetés mellett készre főzzük. Pár percet hűlni hagyjuk, majd az elősütött pitealapra simítjuk.

3. A felezett őszibarackokat centis szeletekre vágjuk és a pudingba nyomjuk.

4. A tojásfehérjékből pici sóval kemény habot verünk, majd hozzáadjuk a porcukrot, a citrom levét és héját. A sütire simítjuk és 8-10 percig sütjük (180 °C-on). Ne süssük túl, mint ahogy én tettem, a fenti kép szerint. :)

/Forrás: Nők Lapja Konyhája 2011. március, Papp Emese receptje/

2011-03-13

Feketeszedres sajttorta

Családi ebédre készült és nagy sikert aratott az alábbi keksz alapú, könnyű torta. A telefonomhoz letöltött alkalmazásban leltem rá, Rachel Allen receptje. Nem is ragozom tovább, beszéljen az alábbi recept. :)




Hozzávalók:

175 gr keksz (én Győri Zabfalatokat használtam, 13 darab kekszet)
75 gr olvasztott vaj (nem margarin)
450 gr Philadelphia krémsajt
150 gr kristálycukor
1 kk. vaníliakivonat
4 tojás enyhén felverve
200 gr mirelit szeder (eredeti receptben áfonya van)

Elkészítés:

1. Kekszet összedaráljuk és az olvasztott vajjal jól elkeverjük. Egy 24 cm-es kapcsos tortaforma alját sütőpapírral kibéleljük és belenyomogatjuk egyenletesen a kekszmorzsát. A kiengedett, lecsepegtetett gyümölcsöt rászórjuk és a hűtőbe tesszük. A sütőt 180 °C-ra előmelegítjük.

2. A krémsajtot, a tojásokat, a vaníliát, a cukrot habosra keverjük és a kekszes gyümölcsre szórjuk. A krém elég folyós, így ha az öntéstől elúsznának a gyümölcsök, egyengessük kicsit vissza, hogy arányos legyen az eloszlása.

3. Sütőbe tesszük és kb. 40 percig sütjük. Akkor van készen, ha enyhén megrázva, éppen hogy csak remeg. Kb. 10 percig a formában hagyjuk hűlni. Éles késsel elválasztjuk a karimától, és tálra tesszük.





Szobahőmérsékletűen a legfinomabb.

2010-11-27

Húsos-hagymás pite

Férjuram már egy ideje sóhajtozott egy ilyen masszívan húsos, tésztakéregbe bújtatott étel iránt, az ő kedvére készült a mai ebéd.


Hozzávalók:

3 közepes fej vöröshagyma
2 sárgarépa
2 szál szárzeller
2 szál friss rozmaring
2-3 löttyintés olívaolaj
2-3 babérlevél
500 gr jó minőségű darálthús (marha)
1 kiskanál mustár
1 kiskanál Marmite (sörélesztőpaszta, Culinarisban kapható, szerintem elhagyható)
2 ek. Worcestershire szósz
2 kk. finomliszt
1 bio marhahúsleves kocka
500 gr leveles tészta az eredeti recept szerint (nekem 400 gr-os Tante Fanny-féle volt)
1 nagy tojás
kevés tej a kenéshez

Elkészítés:

1. Kb. 1 liter vizet egy kislábosban felteszünk forrni és feloldjuk benne a leveskockát. A hagymát és a répát megpucoljuk. A hagymát finomra, a répát és a szárzellert karikára vágjuk. A rozmaringot lehúzzuk a fás száráról és finomra aprítjuk.

2. A zöldségeket egy mélyebb lábosba tesszük, meglöttyintjük az olívaolajjal, hozzáadjuk a rozmaringot és a babérleveleket. Kb. 10 percig, időnként alaposan átkavargatva megpirítjuk.

3. Hozzáadjuk a marhahúst és kevergetve "fehéredésig" pirítjuk. Hozzákavarjuk a Marmite-ot, a Worcestershire-szószt, és a lisztet. Jól elkeverjük, majd felöntjük a levessel, összeforraljuk, majd mérsékelt tűzön félig lefedve kb. 1 órán gyöngyöztetjük.

4. A kész tölteléket egy mélyebb, kerek (kb. 23 cm átmérőjű) formába szedjük és hagyjuk kihűlni (én előző este készítettem el a tölteléket). A leveles tésztát 2-3 mm vastagra nyújtjuk lisztezett deszkán, én Tante Fanny friss élesztős leveles tésztát vettem, ezt eleve nem kellett nyújtani, mert sütőpapírra volt feltekerve, így csak simán ráborítottam a töltelékre, a lelógó széleit pedig levágtam. Az edény szélét villával "kicsipkézzük" (én a kimaradó tészta egy részéből kis díszítést sodortam rá). Kb. 180°C-ra előmelegített sütőbe toljuk és kb. 40 percet sütjük. Félidőben nem árt, ha levesszük a hőfokot kb. 150°C-ra, mert elfordulhat, hogy a teteje túl gyorsan sül így, míg az alja a tésztának nyers marad.

(A recept forrása Jamie Oliver Jamie főzőiskolája c. könyve.)

2010-11-14

Pelustorta

Gyerekkori barátnőmnek megszületett a kisfia, és ma volt szerencsénk személyesen is bemutatkozni az ifjú úrnak, aki rém cuki. :) Ez alkalomból "sütöttük" ezt a pelustortát, persze játékokat is vittünk neki, de úgy gondoltuk, kisbabás háznál a pelenka mindig jól jön. Cserébe sokkal gusztább így odaadni, mintha az eredeti csomagolásban nyújtottuk volna át a pelenkákat.



Hozzávalók egy kétszintes tortához:

kb. 60-70 db megfelelő méretű pelenka
1 üres papírtörlő guriga
kb. 3 m masni
temérdek befőttesgumi
kartonpapír



Elkészítés:

1. A papírtörlő gurigát béleljük ki 2 db összehengergetett pelussal. Ez lesz majd a tortánk váza, ami majd összetartja a két szintet.

2. A pelusokat csavarjuk fel vízszintes irányban, jó szorosan és hármat-hármat befőttesgumival fogjunk össze úgy, hogy egy enyhe félkört alkossanak.

3. Rendezgessük kerek formákká a pelenkákat, majd szintenként szorosan rögzítsük masnival. Ha kész vannak az egyes szintek, a közepén dugjuk át a gurigát.

4. A kartonpapírból vágjunk neki tortapapírt. Tetejére biggyesszünk masnit, de tehetünk kisebb plüssfigurát is a tetejére, tortadísznek.

2010-11-05

Esküvői torta

Bocsánat, a hosszas hallgatásért. Az egyik ok, az alábbi képen látható. :) Igen, "összeesküdtünk". :)




Alul trüffel, középen mogyoró, felül szatmári szilva volt ez a csoda, és isteni finom.

Hamarosan új receptekkel jelentkezem!

2010-06-22

Új kávégép (frissítéssel!)

Beteljesedett! Immáron a miénk ez a csodamasina:



Hosszas vacillálás után döntöttünk úgy, hogy mégis beruházunk egy Nespresso kávégépbe. Igaz, hogy a kapszula darabára 100-130 Ft között mozog, de arra jutottunk, hogy ár-érték arányát tekintve még így is megéri nekünk. (A gondolatmenet az volt, hogy így ugyan 100 Ft-ért isszuk a kávét otthon, de kávéházi minőségű kávét, amit nem az eddigi jól bevált szarvasi kotyogónkba táplált Omnia kávéval kell egy súlycsoportba helyezni, hanem a kávéházi 300-350 Ft-os árhoz viszonyítani.) Szóval jól meggyőztük magunkat :) és íme az eredmény: De'longhi Lattissima EN 660 a becses neve és a Nespresso kávéfőzők családjába tartozik. Tud hideg és meleg tejhabot csinálni, egy gombnyomással gyárt ristretto-t, espresso-t, cappuccino-t vagy éppen egy jó kis lungo-t (pl. latte macchiato-t, a kedvencem!), éppen hogy esik jól.

Nem árulok zsákbamacsekot a http://www.choicebrand.hu/ oldalról rendeltem. Alapvetően nagy bátorság volt ez a részemről, mert meglehetősen bizalmatlan vagyok az ilyen "felújított" termékekkel kapcsolatosan, pláne hogy az eredei ár töredékéért jutottunk hozzá a masinához. A honlap azt hirdeti, hogy nem használt, vagy hibás gépeket árulnak, hanem olyanokat, amit a brit vásárló (elállási jogával élve) a kinti jogszabályok szerint x napon belül visszavitt a boltba, nem műszaki, hanem egyéb okok miatt. Utána ezt szépen újracsomagolják és mehet a boldog vásárlóhoz. (Kellett is venni "dugalj-átalakítót" vagy mit, mert a dugalj nem konform a mi konnektorunkkal.)

Remélem, hogy műszakilag kifogástalan terméket kaptunk, erre majd az idő és a napi használat adja meg a választ.

Addig is egy kis segítséget kérnék: nincs valamely kedves olvasómnak véletlenségből magyar nyelvű használati útmutatója ehhez a típushoz vagy nem tud olyan netes forrást, ahonnan hozzájuthatok? Keresgéltem már, de még nem jártam sikerrel.

Update: Közben tegnap este kipróbáltuk a masinát, remekül működik és nagyon finom kávét főz (alig bírtunk elaludni éjjel a bevitt koffeintől... :) ). Ráadásul kezelni is pofon egyszerű, úgyhogy elboldogulok a kapott idegennyelvű használati útmutatóval (látatlanban azt hittem, hogy bonyolultabb lesz a működése).

Nagyon klassz, hogy egy gombnyomásra készíti a kiválasztott kávét, a tejhabosításnál sincs az ember lányának a tej betöltésén és a gomb megnyomásán kívül semmi dolga (na jó, a csészét/poharat azért alá kell tenni :o) ). Praktikus, mert nem kell sokat szüttyögni a takarításával, a 'daily routine' annyi, hogy kapszula betesz, víz/tej betölt, csésze aláhelyez, gomb nyom, kávé szürcsöl, kapszulatartó kiürít, ha tejhabosítás volt egy gombnyomással a fúvókákat átöblít; egy lungo-gombnyomással főző átöblít és kész. Az egész nem több, mint öt perc.

2010-06-19

Kakaós-epres piskóta

Anyukám szedett egy nagy kosár epret az eperföldön, amolyan „szedd magad” akció keretében. Sajnos azt kell mondjam, hogy ebben a szezonban nem ettem még ilyen finom, édes, illatos epret. Aprócska szemek voltak, de nagyon intenzív ízűek. Nagy részét frissen, magában ettük, de lett belőle tejszínes eperleves, eperturmix párom kedvére, eperlekvár és az alábbi gyors sütemény.


A süti alapja tulajdonképpen a Horváth Ilona-féle vizes piskóta, amit nagy előszeretettel alkalmazok gyors gyümölcsös sütikhez. Ebben a kategóriában eddig a kedvencem az olvasztott étcsokiba és kókuszba forgatott meggyes piskóta volt, most felzárkózott mellé ez a habkönnyű epres süti is.

Hozzávalók:

kb. fél-háromnegyed kg felezett friss eper

30 dkg finomliszt

37,5 dkg porcukor

6 egész tojás

1 vaníliás cukor

1 cs. sütőpor

6 ek. forró víz

1 citrom leve és héja

kb. ¾ tábla ét - vagy tej - vagy fehércsoki

Elkészítés:

  1. A tojások fehérjét csipet sóval keményre verjük.
  2. A lisztet a sütőporral és a reszelt citromhéjjal elvegyítjük.
  3. A tojások sárgáját az apránként hozzáadott porcukorral és vaníliás cukorral fehéredésig, habosra keverjük. Hozzáadjuk a citromlevet és kanalanként a forró vizet, jól elkeverjük.
  4. Apránként hozzáadjuk a sütőporos-citromhéjas lisztet és jól elkeverjük.
  5. Kb. az egyharmadát kivesszük egy külön tálba, ebben elkeverjük a 2 ek. kakaóport. A kétféle masszához arányosan, óvatosan, fakanállal hozzákeverjük a felvert, kemény habot.
  6. A tepsit sütőpapírral kibéleljük és a fehér masszát elegyengetjük benne. A kakós masszából evőkanállal kupacokat petyegtetünk. A tetejét félbe vágott eperrel sűrűn kirakjuk.
  7. 180 C-ra előmelegített sütőben kb. 20 percig sütjük (tűpróba!).
  8. Ha kész, kivesszük és ha kissé langyos már, olvasztott étcsokival/tejcsokival/fehércsokival megcsíkozzuk.